Codzienna dieta nie zawsze dostarcza organizmowi wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. W celu urozmaicenia jadłospisu i wzbogacenia go w wartościowe substancje odżywcze wiele osób sięga po super żywność. Na liście superfoods znajdują się produkty pochodzące z natury, nieprzetworzone oraz wyróżniające się wysoką zawartością witamin, minerałów i antyoksydantów. Co spowodowało, że żywność funkcjonalna stała się tak popularna? Jakie pokarmy warto włączyć do codziennej diety, by zadbać o zdrowie i zminimalizować ryzyko chorób? Sprawdź!

Czym jest super żywność i dlaczego warto ją spożywać?

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie. Hipokrates, starożytny lekarz grecki i jeden z prekursorów sztuki lekarskiej mawiał, że pożywienie może być lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem. Nic więc dziwnego, że naturalna, nieprzetworzona żywność na nowo wraca do łask.

Czym jest super żywność i dlaczego warto ją spożywać?

Mianem superfoods określa się produkty, które poza doskonałym smakiem odznaczają się wysoką zawartością cennych dla organizmu składników takich jak:

  • witaminy,
  • minerały,
  • antyoksydanty,
  • flawonoidy,
  • enzymy,
  • aminokwasy,
  • błonnik.

Prozdrowotny wpływ super żywności na zdrowie człowieka wiąże się przede wszystkim z obecnością związków wykazujących działanie przeciwzapalne, regulujące przemianę materii, a także obniżające poziom cholesterolu czy cukru we krwi. Ponadto pokarmy znajdujące się na liście superfoods mogą mieć działanie ochronne i stanowić istotny element profilaktyki chorób układu krążenia, pokarmowego, oddechowego i odpornościowego.

Jakie produkty są zaliczane do najzdrowszych pokarmów na świecie?

Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze jest coraz częściej zalecane przez lekarzy i dietetyków. Produkty określane mianem superfoods łączą w sobie wiele unikalnych cech, a ich włączenie do diety może pomóc we wzmocnieniu organizmu i zredukowaniu ryzyka rozwoju niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie artykułów żywnościowych o niezwykłej mocy, którymi warto się zainteresować w kontekście zdrowego odżywiania.

Jagody Acai

Jagody acai

Wykazujące wyjątkowo niski indeks glikemiczny jagody acai jeszcze do niedawna były znane wyłącznie dzikim plemionom zamieszkującym wiecznie zielone lasy Amazonii. Te niepozorne ciemnofioletowe owoce rosnące na kilkudziesięciometrowych palmach stanowią cenne źródło białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Zawierają też duże ilości antyoksydantów i antocyjanów. 

Komosa ryżowa

Określana mianem zboża Inków komosa ryżowa należy do najstarszych roślin uprawianych na świecie. Pochodzi z górzystych terenów Ameryki Południowej. W nasionach komosy ryżowej stwierdzono wysoką zawartość kwasów tłuszczowych (zwłaszcza linolowego i linolenowego), surowego błonnika, soli mineralnych i witamin z grupy B.

Komosa ryżowa

Jarmuż

To wytrzymałe warzywo, które świetnie sobie radzi w niesprzyjających warunkach glebowych i klimatycznych, odznacza się wyjątkowo wysokim stężeniem glukozynolanów – organicznych związków chemicznych wykazujących silne właściwości antyoksydacyjne. Jarmuż to też doskonałe źródło makro i mikroelementów oraz witamin, zwłaszcza niacyny i kwasu foliowego.

Nasiona chia

Szałwia hiszpańska występująca naturalnie głównie na terenie Meksyku i Gwatemali niegdyś stanowiła niezwykle ważny składnik diety Azteków. W XVI stuleciu jej nasiona zostały wyparte przez jęczmień, pszenicę i ryż, ale dzisiaj na nowo wracają do łask. Poza sporą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych PUFA w składzie szałwii hiszpańskiej znajdują się tokoferole, białko, błonnik oraz witaminy z grupy B. 

Nasiona chia

Siemię lniane

Do super żywności zalicza się także nasiona lnu, które niegdyś były stosowane głównie jako zielarski surowiec leczniczy. Te małe brązowe ziarenka kryją w sobie wiele wartościowych składników odżywczych. Poza kwasami Omega, witaminami i minerałami stanowią doskonałe źródło naturalnych związków śluzowych, których dobroczynne działanie wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak np. wrzody żołądka.

Jakie jeszcze produkty znajdują się na liście superfoods?

Powyższa lista nie uwzględnia oczywiście wszystkich pokarmów zaliczanych do super żywności. Superfoods to nie tylko warzywa, owoce i nasiona, ale również algi, produkty fermentowane, miody, oleje oraz niektóre przyprawy. Do tego rodzaju żywności funkcjonalnej zalicza się również: awokado, cebulę, czosnek, chlorellę, trawę pszeniczną i jęczmienną, brokuły, surowe kakao, kurkumę, imbir oraz cynamon.

Miód

Superfoods – zadbaj o swój organizm i czuj się dobrze każdego dnia!

Zbilansowana dieta zawierająca wszystkie najważniejsze składniki w optymalnych proporcjach stanowi potężne narzędzie w dbaniu o zdrowie. Regularne dostarczanie organizmowi błonnika, witamin, minerałów, kwasów Omega i antyoksydantów to prosty przepis na zachowanie kondycji oraz dobrego samopoczucia przez długie lata. Superfoods pomoże Ci też w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi i przezwyciężeniu chronicznego zmęczenia.

Po więcej artykułów zapraszamy do naszej sekcji Diety.